Stop uzależnieniom

Graj
odpowiedzialnie Stop uzależnieniom

Akcja gram uczciwie
Obstawianie zakładów bukmacherskich przez internet to rozrywka pozwalająca czerpać więcej pozytywnych emocji podczas wydarzeń sportowych. I tylko w taki sposób powinna być traktowana przez każdego gracza. Zawierając zakłady bukmacherskie pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:
 • kontroluj emocje
 • zakłady bukmacherskie zawieraj wyłącznie za pieniądze, które w swoim budżecie przeznaczasz na rozrywkę
 • ustal swoje limity wydatków, ewentualnych strat i czasu, jaki poświęcasz na grę
 • prowadź analizę wydatków, uzyskanych wygranych i poniesionych strat
 • nie traktuj obstawiania zakładów bukmacherskich jako sposobu na zarabianie pieniędzy lub poprawianie swojej sytuacji finansowej
 • nie zaciągaj zobowiązań w celu zdobycia gotówki na grę
 • w przypadku przegranej nie odgrywaj się
 • nie zawieraj zakładów bukmacherskich pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających
Gracze, na których gra wywiera negatywny wpływ, nierzadko nie zdają sobie sprawy, jaki to może stanowić dla nich problem. Poznaj podstawowe symptomy, które powinny być dla ciebie ostrzeżeniem:
 1. Niepowodzenie w grze wzbudza trudne do opanowania rozdrażnienie, gniew i/lub agresję.
 2. Nieudany zakład powoduje przygnębienie i/lub myśli o autodestrukcji.
 3. Gra ma negatywny wpływ na relacje z osobami bliskimi, zaangażowanie i czas im poświęcany.
 4. Gra ma na celu zdobycie pieniędzy na spłatę zobowiązań.
 5. Przeznaczanie na grę pieniędzy zaplanowanych na wydatki na ważne potrzeby życiowe (zapłatę rachunków, jedzenie, wychowanie dzieci itd.)
 6. Pożyczanie pieniędzy lub sprzedawanie majątku w celu zdobycia funduszy na grę.
Jeśli żaden z powyższych punktów ciebie nie dotyczy, to oznacza, że swoją grę traktujesz odpowiedzialnie. Jeśli jednak któreś z powyższych zachowań ciebie spotkało powinieneś zastanowić się nad swoim podejściem do odpowiedzialnej gry, a w przypadku, gdy to zachowanie jest powtarzalne lub więcej niż jedno z opisanych zachowań ciebie dotyczy to może to oznaczać, że masz problem z uzależnieniem.

Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje uzależnienie od hazardu jako chorobę i opisuje jako zdefiniowane medycznie zaburzenie. Uzależnieniu można zapobiegać i je leczyć.
Jeśli czujesz, że zawieranie zakładów bukmacherskich przez internet zaczęło wywierać na ciebie negatywny wpływ możesz zwrócić się do bukmachera internetowego o nałożenie limitów na twoje konto gracza, w tym dokonać czasowej lub całkowitej dezaktywacji konta gracza. Możesz również użyć filtrów, które zablokują dostęp do stron oferujących zakłady bukmacherskie przez internet na twoim komputerze lub w twojej sieci domowej.
Jeśli zauważyłeś, że zawieranie zakładów bukmacherskich stanowi dla ciebie problem z którym coraz gorzej sobie radzisz, możesz o tym porozmawiać z profesjonalistami kontaktując się pod anonimowym numerem telefonu zaufania dla osób uzależnionych i ich bliskich działającym przy Instytucie Psychologii Zdrowia każdego dnia tygodnia w godzinach 17-22:

tel 801-889-880

strona internetowa:
www.psychologia.edu.pl

Pomoc dla uzależnionych oferuje również wspólnota Anonimowych Hazardzistów:

tel 881-488-990

strona internetowa:
www.anonimowihazardzisci.org